9/4   

   W Kudowie Zdroju jak przystało na miasto festiwalowe święta obchodzone były pod znakiem muzyki. Kudowski Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji zor­ganizował dla mieszkańców w czasie od 26 grudnia do 1 stycznia szereg kon­certów na które wstęp był bezpłatny. 26 grudnia w Teatrze Zdrojowym odbył się koncert Duetu Zdrojowego „Marek & Jacek”. W dniu 28 w Pijalni wystąpił Duet Zdrojowy „Marek & Jacek”. 29 grudnia w Teatrze Zdrojowym wystąpił Teatr Amatorski z Krosnowic w sztuce „Betlejem Polskie” z chórem miesza­nym. 30 grudnia w Teatrze Zdrojowym wystąpił Duet „Marek & Jacek”. W Nowy Rok odbył się również w Teatrze Zdrojowym koncert Duetu Zdrojowego „Marek & Jacek”.

Samą muzyką nie nakarmi się głodnych bezdomnych i bezrobotnych. Dla nich właśnie przygotowano spotkanie wigi­lijne w dniu 23 grudnia w szkole pod­stawowej w Słonem. W spotkaniu wzięło udział ok.30 zaproszonych przez Ośrodek Pomocy Społecznej pod­opiecznych, oraz dziesięciu organiza­torów i oficjeli. W tym burmistrz i jego zastępca.

 

Z sesji rady w Kudowie - 24,01

 

   Ostatnie posiedzenie rady miasta w Kudowie było bardzo bogate w tema­tykę. Wśród wielu spraw, na sesji bur­mistrz Czesław Kręcichwost przedstawił sprawozdanie z działalności w czasie od wyborów do stycznia. Jak wynika z przyjętego przez radę sprawozdania powołał kilka komisji i załatwiał ważne sprawy w Warszawie. Ponadto bur­mistrz przedstawił program działania do 2006 roku. Przedstawiony radzie dokument, poważnie różni się od pro­gramu komitetu wyborczego „ROZWÓJ” z ramienia którego kandydował Cze­sław Kręcichwost i sześciu radnych. Do tego tematu będziemy powracać.

   Niektórzy w czasie sesji (np. Bur­mistrz) mają lekceważący stosunek do swoich kolegów, rozmawiając przez te­lefony komórkowe. Rozprasza to uczestników i utrudnia rozumienie po­ruszanej tematyki. Sam przewodni­czący Burger potrafi odwracając się ty­łem do sali, prowadzić rozmowę telefo­niczną.

Dobry obyczaj nakazuje wyłączenie komórek na czas obrad.

 

   Wbrew kategorycznemu zapisowi w ustawie o samorządzie w nowouchwa­lonym statucie znalazł się zapis, że przewodniczący Rady reprezentuje ją na zewnątrz. A ustawa mówi wy­raźnie, że do wyłącznych kompetencji przewodniczącego należy organizowa­nie pracy rady i jej komisji.

 

Co takie reprezentowanie ma ozna­czać? Może chodzi o uzasadnienie ko­nieczności wyjazdów, zwrotów kosztów podróży, diet itd.

A może ma usprawiedliwiać odbieranie telefonów na sesji ?

 

ZESPÓŁ GENIUSZA

   Burmistrz Kudowy powołał zespół do przeprowadzenia analizy funkcjonowa­nia basenu WODNY ŚWIAT. Przewodni­czącym zespołu został emeryt inż. włó­kiennik Adam Lis. Żeby było śmieszniej ten sam pan z ramienia Zarządu Miasta koordynował wszelkie prace inwesty­cyjne tego obiektu. W zespole są też budowniczowie basenu i zarządzający. W poprzednich numerach pisaliśmy o nieograniczonych zdolnościach inży­niera Lisa.

 

Nasze żartobliwe opinie wzięto chyba na poważnie – bo oto dowiadujemy się, że sławny inżynier został Przewodniczącym Rady Nadzorczej basenu. Burmistrz cią­gle tylko zapowiada ograniczenie zatrud­nienia osób posiadających już źródła utrzymania – a robi swoje. Czy rzeczywi­ście w Kudowie brakuje młodych wy­kształconych ludzi, że nowe odpowie­dzialne zadania powierza się ludziom bez kwalifikacji ?

 

   W Lewinie na zlecenie Rady gminnej kontrole przeprowadza Komisja Rewi­zyjna. Mimo wielu utrudnień prace prze­biegają skutecznie.

O rewelacyjnych wynikach kontroli bę­dziemy informować w następnym wyda­niu WIADOMOŚCI.

 

Co z krzyżem pokutnym zagarniętym przez Wójta Lewina?

 

   Jak już informowaliśmy, Bolesław K. w czasie swojej kampanii wyborczej prze­niósł samowolnie kamienny krzyż nale­żący do właściciela jednej z posesji w Lewinie w „bezpieczne miejsce”. Na wniosek właściciela zagarniętego zabytku policja przeprowadziła dochodzenie w tej sprawie. Jak informują źródła zbliżone do baru „U Bartosza” w Jeleniowie – Bole­sław K. ma świadomość naruszenia prawa; jednak brakuje mu czasu i spo­sobności aby kamienny krzyż zwrócić. W związku z tym stanie najprawdopodob­niej przed sądem.

 

 

DAĆ MŁODYM SZANSĘ

 

Z każdym rokiem powiększa się bezrobocie wśród ludzi młodych i wykształconych. Jest wiele powodów takiej sytuacji. Weźmy chociażby pod uwagę taki fakt; wakuje miej­sce lub jest tworzone nowe w Urzę­dzie Miasta. Można zatrudnić mło­dego zdolnego i wykształconego ab­solwenta, dać szansę młodemu. Zo­stawić w spokoju starszych wiekiem emerytów, którzy już się napraco­wali i mają dostatni emerycki chleb. Niestety tak się nie dzieje. Są ciągle jakieś dziwne powody, że zatrudnia się emerytów. Najwyższy czas zmienić takie praktyki i dać mło­dym szansę. Kadra urzędów sta­rzeje się, co dobrze nie wróży wy­pełnianiu przez nią zadań, jakie stawia przed nimi przyszłość.

Nie nadąża za zmianami umysło­wymi i technicznymi. Z jaką kadrą mamy wejść do Unii Europejskiej ? Czy z ludźmi trzymającymi się starych nawyków, czy z młodymi pełnymi ambicji, z nowoczesnym wykształceniem. Tak na marginesie - warto się zastanowić, czy ponad siedemdziesięcioletni inżynier jed­nej specjalności może znać się na wszystkich problemach począwszy od melioracji, budownictwa do energetyki włącznie?

I tak piękne programy rządowe dla młodych rozbijają się na dole o stare myślenie, wzajemne popiera­nie, znajomości, nepotyzm. W ak­tualnej sytuacji takie postępowanie jest wysoce niemoralne. Programy sobie, a życie co innego.

(m)

 

 

 

 

 ukazuje się co miesiąc od 17 października 2002 r.

Wersja internetowa dostępna pod adresem - www.kudowa.net

Redaguje zespół.

Redaktor naczelny: Piotr Pawełczyk

Z-ca redaktora naczelnego: Jerzy Cierczek

Wydawca: Piotr Malczewski

 

 

 

 

 

Dyżurny telefon:    86-63-777

Prosimy zgłaszać bulwersujące i ciekawe sprawy.

Listy do redakcji:

57-350 Kudowa Zdrój, skr. pocztowa 8

wiad@kudowa.net